Analizy statystyczne wisła

Analizy statystyczne dostępne dla każdego

Nie bez powodu matematyka uznawana jest za królową wszystkich nauk. Bez matematyki żadna domena techniczna czy też sfera przyrodnicza nie miałaby jak istnieć. Wszystko bowiem na ostatek opiera się na liczbach i obliczeniach. Bez liczb ludzie nie umieją pewnie a przy tym rzeczowo opisywać rzeczywistości. 
Do wszystkich doświadczeń mogą wkraść się błędy, które wynikają albo z braku ścisłości a także dokładności badacza albo z bliżej niepoznanych, zewnętrznych czynników. Występuje więc problem jak ustalić, które wyniki są błędne, a które wyniki są autorytatywne? Na ratunek naukowcom przychodzi wówczas statystyka, przedmiot prawdopodobnie najmniej lubiany na większości kierunków technicznych, ale jednak absolutnie nieodzowny przy przeprowadzaniu jakichkolwiek badaniach naukowych. Analizy statystyczne służą jako wyznacznik między tym, co jest rezultatem prawdziwym, a co wynikiem przypadku albo błędu. U podstaw każdej analizy statystycznej jest hipoteza prawdopodobieństwa i to dzięki niej jest się w stanie odrzucić pomiary, które najprawdopodobniej są nieistotne statystycznie. Mówiąc jednak o prawdopodobieństwie wypada jednak pamiętać, że zawsze istnieje ryzyko, że odtrącony wynik był mimo wszystko autorytatywny – jest to powód dla którego wszystkie eksperymenty powinny być piastowane w parokrotnych ponowieniach. Bez ponowień nawet analizy statystyczne nie uratowałyby przed przyjmowaniem błędnych wyników jako prawdziwe. 
We współczesnych czasach królują komputery, które zapewniły prędki postęp w statystyce. Niepotrzebne są już tablice, rozkłady prawdopodobieństwa a w dodatku tony papieru do długich a także z reguły bardzo uciążliwych wyliczeń. Komputer jest w stanie odnaleźć wynik w przeciągu kilku sekund i to ze znikomym prawdopodobieństwem popełnienia błędu. 
Analizy statystyczne mogą być pełnione przez sporo programów komputerowych, niektóre z nich obecne na każdym komputerze. Niemniej jednak w szczególnych przypadkach kompetentne oprogramowanie do analizy statystycznej może być potrzebne. Jest tak przy zaawansowanych badaniach naukowych, bądź w czasie prób klinicznych przy badaniu nowego leku. W związku z tym analizy statystyczne nieprzerwanie się rozwijają i stają się coraz to bardziej dokładne i szybkie. 
W razie potrzeby, występuje niesłychanie wiele firm, które kompetentnie zajmują się analizą statystyczną. Przyjmują zlecenia z przeróżnych dziedzin techniki, medycyny a także przemysłu i stosują w nich analizy statystyczne do poświadczenia miarodajności różnego wariantu danych. Pokazuje to jak uniwersalne a także niezbędne są analizy statystyczne – bez nich bowiem, niemożliwe byłoby odnaleźć prawdziwą odpowiedź na żadne zagadnienie naukowe.


Możliwość komentowania jest wyłączona.